A gimnáziumot Lőcsén, Sopronban, majd Eperjesen és Debrecenben végezte. Jogi tanulmányainak színhelye Eperjes, ahol ügyvédi oklevelet szerzett 1868-ban. 1874–76-ban az ág. ev. egyház felügyelője volt, később iskolaszéki elnök. Az 1870-es évek végétől vett részt Nyíregyháza város vezetésében: 1878–79-ben városi főkapitány lett, 1879-ben gazdászati tanácsnokká választották. Városi működésének kezdetétől a gazdasági ügyek tartoznak hozzá. 1890-től 1901-ig polgármester, majd országgyűlési képviselő. A modern Nyíregyháza egyik létrehozója. Nevéhez fűződik a lovaskaszárnya, a gőzfürdő, a színház felépítése. Az ő polgármestersége idején épült Nyíregyházán Alpár Ignác négy épülete (az evangélikus elemi iskola, a vármegyeháza, a színház és a Korona szálló). Fontos szerepet játszott a Kossuth emlékének ébrentartására létrehozott Kossuth-alapítvány működtetésében. Fia Bencs Kálmán főispán.
A visszaemlékezések, egykori méltatások a hivatali szigor és következetesség mellett kiemelik Bencs barátságos, kedélyes, szíves társalkodó stílusát, magatartását. Első generációs értelmiségi, de nincs benne semmilyen törleszkedési hajlam vagy rideg tekintélyféltés.
Halála után a képviselő-testület alapítványt tett Bencs László emlékére, amelynek kamataiból a helybeli kisgazdák fiainak a helybeli főgimnáziumban való tanulását támogatták.