Borzsovai őstelepről. Nyíregyháza, 1907 jan. 9. (litografált kézirat, rajzokkal, 3 lap) Demecser község kötelékéhez tartozó Borzsova puszta Dinnyés dűlő 1901 Martius 1én ifj Elek László urtól

Irat címe
Borzsovai őstelepről. Nyíregyháza, 1907 jan. 9. (litografált kézirat, rajzokkal, 3 lap)
Demecser község kötelékéhez tartozó Borzsova puszta Dinnyés dűlő
1901 Martius 1én
ifj Elek László urtól
Dátum
1907. január 9.
Leltári szám
452a.
Írás

Borzsovai őstelepről. Nyíregyháza, 1907 jan. 9. (litografált kézirat, rajzokkal, 3 lap)

Demecser község kötelékéhez tartozó Borzsova puszta Dinnyés dűlő

1901 Martius 1én

ifj Elek László urtól

 

Borzsovai őstelepről

A szabolcsvármegyei Demecser község kötelékéhez tartozó Borzsova pusztán, a mely valamikor egy vármegyének volt székhelye, nem pedig a beregmegyei Borzsova, a Dinnyéshegynek nevezett dülön, a környezetből tiz meternyire is kiemelkedő, mintegy 100 holdnyi sárga homok területből, ifj: Elek László földbirtokos barátom 1901 évnek koratavaszán, szőllőtelepítés czéljából 30 katasztrális holdat rigolíroztatott.

Ezen alkalommal egymástól mintegy 200 lépésnyi távolságban és mintegy egy-egy vékásnyi területen találták azon nyílván bronzkorszakból származó – kivétel nélkül Jósa 452a nem korongon készült edényeket, melyeknek nagyság és alak tekintetében teljesen hű rajzát ide mellékelem. Árnyalni azonban nem tudván, kérem azt a rajzokra felképzelni.

Az edényeknek legtöbbje égett embercsontokat tartalmazott. Ércztárgyak azonban sem az edényekben, sem közelükben nem találtattak, de eddig másutt sem a Nyirben, daczára annak, hogy a területhez arányítva, eddig a Nyírt ösemrjük bronztárgyak egyik leggazdagabb lelőhelyének.

Nemcsak úgy látszik, hanem az úgy is van, hogy azon időben a Nyírben ép tetemeket nem temettek el, hanem a hullákat elégették, és eleget véltek tenni a kegyeletnek, ha az égett csontoknak csak igen kis részét tették kávés findzsányi vagy igen nagy edényeknek legaljára, a nélkül, hogy az elhaltnak bronzfegyvereit, vagy dísztárgyait is mellékelték volna.

Negyven évi szorgoskodás ideje alatt csak a Liptay Béla tulajdonát képező egyik gyulaházai öt meter magas őshalomnak ezen mélységben levő alján találtam egy ember égetett csontjainak egy rakásra helyezett csekély maradványai fölé rakott – két fülecskével ellátott köpűs baltát, melyekhez hasonló díszítésűek eddig csak Máramarosból és Erdélyből kerültek, tehát nyilván keleti származásuak, egy harczi csákányt, a mely három eszköznek nyelét kétségtelenül a temetés alkalmával törték le, mert a fanyélnek köpübe tartozó része ma ia teljesen ép; a letört nyeleket pedig a temetéskor elhajították.

A kis csontrakáson találtunk még két külömböző alaku két nagy tőrt is, melyeknek a kettétört állapotban tétetett a sírba, mert teljesen összeillő helyzetben, nem pedig egymástól távol találtuk darabjaikat.

Az egyiknek markolata mindkét lapján tükörfényes domboruan munkált csonttal volt borítva, a mely azonban közvetlen a kiemelés után a legfigyelmesebb gondozásnak daczára porrá hullott. A csont borítékot szögekkel odarakott bronzlemezkék díszítették. – Találtunk még egy nagy gömbös fejű bronztűt is, a melynek nyaka alatt körben helyezett kisborsónyi négy gömb képezte a díszítést.

A tünek alsó végét a temetéskor törték le, és hajlították el. A megmaradt rész horogalakúlag van görbítve. – A csontrakáson még egy kis – másfél centimeter átmérőjű, kifli alaku nyitott végű – színarany fülbevalót és egy kendermagnyi színarany gyöngy is akadt, a mely utóbbi tárgy elveszett. – A csonthalmaz felett két – a sírba dobott és sokdarabra törött edénykének darabját is leltük, melyek közül egyik krétabetétes volt, a milyen nálunk eddig csak a nálunk egyedűl ösmert berkeszi és egyeki bronzkorszaki temetkezési helyekből ösmerünk. A Nyírben Lehoczky Tivadar talált Egyeken nyolcz tetemsírt, melyeket bronzkorszakiaknak tart.

A borzsovai szőllőtelepen egymástól több száz lépésnyire egy-egy magános honfoglalás kori sírra is akadtak, a melyekből Elek László szívességéből egy-egy jellegzetes kardon kívül muzeumunkba egyéb nem került, pedig nem valószínű, hogy ottan dísztárgyak is ne találtattak volna, csakhogy ezek a parasztmunkások figyelmét kikerülték. – Valószínű, hogy a 25. 26. 27. számu edények ezen honfoglaláskori sírokból származnak.

Az első számu edénynek díszítése pedig csaknem azonos egy egyeki bronzkorszaki edénynek díszítésével melyet multkori közleményemben 18 szám alatt vázoltam.

Nyíregyháza 1907 Jan 9én

Dr Jósa András

 

Borzsovai őstelep

(utólag ceruzával ráírva: 1901)

Borzsova puszta Dinnyés dűlő. ifj. Elek László urtól 1901 Mart 1én

Iső tábla

1)

RAJZ

10.5 ctm

19.5 ctm magas

Öblének átmérője 16 ctm

 

2)

RAJZ

9 ctm

9.5 ctm magas

hasátmérő 9 ctm

Homorú talpa 4.5 ctm

Hasán hornyolatokkal díszítve világos tégla-vörös

 

3)

RAJZ

12 ctm

füllel 10.5 ctm magas

9.5 ctm magas

4 ctm

Három részarányosan elhelyezett magasan kiálló függélyes taréj élén sűrűn, harántul mélyen reczézve

 

4)

RAJZ

12.4 ctm átm

9 ctm magas

öblének átmérője 9 ctm

barnaszínű

Az öt részarányosan elhelyezett, magasan kiálló egyik taréjnak helyét egy letört fül foglalta el. Az öt csoport függélyes hornyolatnak száma a fültől jobbra 11, 19, 12, 14, 11,. Füle a perem fölé magasra nyulhatott.

 

5)

RAJZ

11 ctm

10 ctm magas

öble 13 ctm

4 ctm

A sűrű függélyes hornyolatok közül 3 részarányosan elhelyezett nagyobb taréj magaslik ki. - Két ilyen taréj között van a fül, melynek alsó vége alatt három párhuzamos hornyolat képezi a díszítést. A hornyolatok száma a fül, illetve a taréjok között 9, 18, 21, 8. - A talp körül három párhuzamos félkörű hornyolat képezi a díszítést. Öble a füllel átellenes oldalon töredezett, Halvány tégla színű.

 

6)

RAJZ

9.5 ctm

9.5 ctm magas

Öblének átmérője 12 ctm

Durván készült, szennyes barna; pereme töredezett; hasát 40 függélyes sekély hornyolat veszi körül. Füle letörve. Alja csaknem gömbölyű.

 

IIik tábla

7)

RAJZ

8 ctm

7.5 ctm magas

Öble 9.5 ctm

Durván készült szennyes barna. A fül és a függélyesen részarányosan elhelyezett három magasabban kiemelkedő taréjok között sűrű hornyolatok, a fültől jobbra szamítva 10. 15. 14. 9. Feneke csaknem gömbölyű. Itten töredezett.

 

8)

RAJZ

10.5 ctm

RAJZ

9.5 ctm magas

Hasátmérő 11.5 ctm

4.2 ctm

A fül és a taréjok ormukon pontokkal díszítve és úgy elhelyezve mint a 7 szamu. Az ezek közé függélyesen elhelyezett függélyes hornyolatok száma a fültől jobbra számlálva. 10, 16, 17, 9. Talpa majdnem gömbölyű, de megáll.

 

9)

RAJZ

9.5 ctm

8.5 ctm magas

Hasátmérő 10.5 ctm.

5.5 ctm

Sárgásbarna. Fülének felső része 3 sekély függélyes hornyolattal. Hasa több helyen alig észrevehető, valamint hasa is 96 ilyen hornyolattal díszítve. Feneke kitörve. Peremének ¼ része letörv.

 

10)

RAJZ

7.5 ctm

7 ctm magas

Hasátmérő 9 ctm

3 ctm

Nyaka körül 2, talpa körül 3 hornyolattal. Hasa körül pedig 66 függélyes. Letört füle alatt 3 félkörű hornyolat. Oldalának kis része kit9rve. Világosbarna.

 

11)

RAJZ

8 ctm

Hasátmérő 9 ctm

Halvány téglavörös. Éles hasa felett 3 csoportban 6, 6, 5, lencse mekkoraságu behorpadásokkal díszítve.

 

12)

RAJZ

6.5 ctm

Öble 7.5 ctm

3 ctm

Feneke csaknem gömbölyű. 3 csoportban kerülék alaku benyomatokkal.

 

13)

RAJZ

6.5 ctm

5.5 ctm magas

Öble 8.5 ctm

Halvány téglaszínű. Hasán alig kidomborodü 3 csücsök, részarányosan elhelyezve.

 

14)

RAJZ

6.5 ctm

5.2 ctm

2 ctm

Mint a 13 szám

 

15)

RAJZ

7 ctm

5 ctm magas

Díszítés nélkül. Barna. Feneke gömbölyű

 

16)

RAJZ

6.5 ctm

5 ctm

Öble 7 ctm átmérőjű

Szennyes barna; díszítés nélkül. Alja gömbölyű

 

17)

RAJZ

6.8 ctm

5 ctm

hasátm. 8 ctm

Halvány veres, durva, díszítés nélkül, alja gömbölyű

 

18)

RAJZ

6.2 ctm

5 ctm magas

Hasátm 7 ctm

Barna, hasán részutos hornyolatok nyomaival

 

19)

RAJZ

6 ctm

5 ctm

öble 6 ctm

Durva, halvány tégla színű díszítés nélkül

 

IIIik tábla

20)

RAJZ

10 ctm

9 ctm magas

Vörhenyes barna. Nyaka a hastól élesen határolva. Egyik oldalon alig kiemelkedő csücsökkel. Alja csaknem gömbölyű.

 

21)

RAJZ

9.7 ctm

9 ctm magas

Öble 11.2 ctm. Talpa 4 ctm

Vörhenyes barna, díszítés nélkül

 

22)

RAJZ

6 ctm

5 ctm

Öble 6.8 ctm

Barna. Eléggé éles hasu. Pereme és gömbölyű alja csorba.

 

23)

RAJZ

7.2 ctm

4 ctm

Öble 8 ctm. Sötétbarna. Kétdarabra törve. Pereme töredezett. Díszítés nélkül.

 

24)

RAJZ

6.3 ctm

4 ctm

Öble 7.2 ctm

Barna díszítés nélkül

 

25)

RAJZ

16.8 ctm

20.5 ctm magas

9.5 ctm

Öble 19 ctm. Téglavörös

 

26)

RAJZ

14.4 ctm

22.5 ctm magas

9 ctm

Öble 17 ctm. Téglavörös díszítés nélkül

 

27)

RAJZ

11.6 ctm

16.5 magas

Öble 4.5 ctm

9.3 ctm

 

28)

RAJZ

6 ctm magas

töredék

 

29)

RAJZ

Egy bronzkorszaki igen nagy fényezett fekete edénynek kis töredéke. A csücsök felett szabálytalan félkörű hornyolatokkal.