régész, muzeológus, író, királyi tanácsos, magyar királyi tanácsos és magyar kormányfőtanácsos
Született Dorner Kálmán. Apja vaskereskedő volt, aki 1884-ben magyarosította a nevet Darnay-ra. Őse 1645-ben szerzett nemességet III. Ferdinándtól.
Darnay Kálmán iskoláit Grazban és Berlinben végezte. A kereskedői pályát választotta, de szabadidejét a régészetnek szentelte. 1887-ben átvette édesapja vaskereskedését, melyet később fűszerüzlettel bővített. A régészettel Rómer Flóris és Hampel József unszolására kezdett foglalkozni komolyasbban: Sümeg vidékének emlékeit gyűjtötte. A kormány megbízásából 1895-ben a Dunántúlon több helyen ő végezte a millenniumi ásatásokat. Az általa alapított múzeum az akkori vidéki múzeumok között egyik leggazdagabb és legrendezettebb volt. Számos értekezése jelent meg az Archaeologiai Értesítőben. Megírta „Sümeg vidékének őskorát” (1899), „Magyarország őskorát” (1900). 1897-ben a Nemzeti Múzeumnak ajándékozta a családja birtokában levő 3600 kötetes Kisfaludy Sándor-könyvtárat és a Kisfaludy család iratait.
Jósa András 1903-ban dunántúli körútja alkalmával Sümegre is ellátogatott: „A Darnay múzeum annyiban válik ki, hogy ott minden tárgy külön lapon lerajzolva és tüzetesen leírva is van. A Dunántúlon látottak után be kell vallani, hogy ottan a régészet iránti érdeklődés általánosabb, mint minálunk és hogy ottan e téren a vezérszerepet a róm. kath. papok, megyei és városi tisztviselők viszik. Darnay mint tudós kereskedő a maga nemében egyedül áll.”