Jósa András könyvtára
Jósa amikor tehette, olvasott: általában hajnalban, felkelés után, de gyakran látták útközben – betegeihez kocsikázva – könyvvel a kezében. Nemcsak szakkönyveket, szépirodalmat is olvasott. Mindenhol körülvette magát könyvekkel, otthonában, a rendelőjében, a múzeumban, még az elmaradhatatlan útitársként magával hordott bőrszatyrában is mindig lapult egy-egy kötet. Jósa Jolán feljegyzése szerint több ezer kötetes könyvgyűjteménye volt, melynek egy részét orvos nagyapjától, Jósa Istvántól, valamint jogász édesapjától, Jósa Pétertől örökölt. Sajnos ennek a könyvtárnak mára csak töredéke maradt fenn. A leltárkönyvek tanúsága szerint az első Jósa-hagyaték halála után néhány évvel, valószínűleg a család jóvoltából került be a múzeum könyvtárába. A kicsivel több, mint száz kötet főként orvosi, történeti és régészeti irodalom. A következő nagyobb tétel (kb. 120 kötet) unokája, dr. Dohnál Jenő adományaként került a múzeumba 1972-ben. Az ajándékozási irat szerint ezek voltak a Jósa András könyvtárából megmaradt könyvek.


Amikor tehette, olvasott: általában hajnalban, felkelés után, de gyakran látták útközben – betegeihez kocsikázva – könyvvel a kezében. Nemcsak szakkönyveket, szépirodalmat is olvasott. Mindenhol körülvette magát könyvekkel, otthonában, a rendelőjében, a múzeumban, még az elmaradhatatlan útitársként magával hordott bőrszatyrában is mindig lapult egy-egy kötet. Jósa Jolán feljegyzése szerint több ezer kötetes könyvgyűjteménye volt, melynek egy részét orvos nagyapjától, Jósa Istvántól, valamint jogász édesapjától, Jósa Pétertől örökölte.

Sajnos ennek a könyvtárnak mára csak töredéke maradt fenn. A leltárkönyvek tanúsága szerint az első Jósa-hagyaték halála után néhány évvel, valószínűleg a család jóvoltából került be a múzeum könyvtárába. A kicsivel több, mint száz kötet főként orvosi, történeti és régészeti irodalom.
Egy újabb ‒ nagyobb (kb. 120 kötet) ‒ unokája, dr. Dohnál Jenő adományaként került a múzeumba 1972-ben. Az ajándékozási irat szerint ezek voltak a Jósa András könyvtárából megmaradt könyvek.
Köztük volt például:
- Az 1790-dik esztendőben Budán tartott ország gyűlésének alkalmatosságával írásba bényújtott, ’s köz tanátskozás alá vett dolgok és munkák, mellyek azon ország gyűlésének naponként-való jegyzéseihez tartoznak. ‒ Bétsben [Bécs]: Hummel János Dávid betűivel, 1790.
- Hummel János Dávid: Jósa Péter (1804‒1873). Muzeális dokumentum. Országgyűlés ‒ Magyarország 1790‒1791.
- Broeder, Christian Gottlieb (1745‒1819) (német pap, író, latin tankönyvek): Latin nyelvtanok kolligátuma / Christian Gottlob Boreder. ‒ Leipzig: Crusius, 1796.
- Crusius, Siegfried Leberecht (1738‒1824) (német könyvkereskedő, kiadó). ‒ Jósa András (1834‒1918) (orvos, régész) Muzeális dokumentum