Vécsey József. Archaeologiai levelek II. Archaeologiai Értesítő Archaeologiai Értesítő I: 3. l868‒1869. (1869) 49‒52. (Geszterédi halom).
Acsád, nov. 10., 1868.
Szabolcs megye Geszteréd községe határában, hol több helyeken időközönként sok régiség találtatott, létezik többek közt hat kisebbszerü tumulus, melyeket nekem mint valószínűleg régi temetkezési helyeket jeleztek. A szép őszi időt felhasználván, elhatároztam magam, hogy a tulajdonos református lelkész engedelmével egyet megbontatok. Ez meg is történt, és ezen archaeologicus kutatás szerencsés eredményéről Kegyednek jelentést teszek, addig még alkalmam leend a tárgyakat Pestre felküldeni, és szakértő birálata alá bocsátani.
A halmok a helység nyugati szélén félkör alakban igen közel egymáshoz állanak, közülök 4 nagyobb és 2 kisebb mintegy ilyen alakban fordulnak elő:
RAJZ
Ezek közül az A-val jeleltet, mely, bár folyvást szántják, még most is 2°-nyire emelkedik a földszin fölé, kelet-nyugati irányában megbontottuk. Az egész halom nyilván emberi kéz által összerakott földből állott, ez pedig olyan minőségű, mint a körülfekvő talajnak felszínét képezi, t. i. televényes termő réteg.
Midőn a talaj színvonalát elértük, egy sírgödör alakját tisztán lehetett a harántos földlapon kivenni, miért is egész figyelmünket erre fordítók. Csakhamar találtunk is sok apró régiséget és csontokat, de miután kutatási irányunk a sírgödör fekvésével, t. i. kelet-nyugattal épen derékszöget képezett, és ezt csak későn vettük észre, természetesen leleményeink iránya tekintetéhen is némi kételyeink voltak; azonban később az érdemleges tárgyak megtalálása egész kutatásunknak helyes irányát mutatja. A sírhalom igy nézett ki:
RAJZ
Az első tárgyak, melyeket a sírgödörben, és pedig a és b helyen találtunk, volt a alatt egy ujjnyi vastagságú, és 2" hosszú Г alakn vashorog; b alatt pedig egy 3" hosszú és 2" széles tojás alakú gyönyörű ambradarab, sajátságos faragással és alakkal. Továbbá találtunk elszórtan 8 darab gyermekoldalbordát. Ekkor a helyet kitisztítva, a sírgödör alakját fölfedeztük; ez a domb kellő közepében és hosszával éjszak-délnek fekve igy nézett ki:
RAJZ
Folytatván az ásatást, több ismeretlen alakzatú ezüst ékszert találtunk elszórva, azután c alatt egypár ujjnyi vastagságú vas karikát, melyeknek átmérője mintegy 6", d alatt pedig egy lónak felső czombcsontját ástuk ki. Ekkor felmerült egy hosszúkás tárgy, melyet azonnal hüvelyes vaskardnak ismertünk fel. A kardnak vasa, valamint minden vastárgy, melyet találtunk, nagyon meg voltak rozsdásodva, hasonlóan a farészek is, mind el valának mállva; mindazonáltal nemcsak a fának neme, de még némi színezett másféle anyag is fel volt ismerhető, mit bőrnek tekintettünk. Az ezüst részek meg voltak rozsdásodva, és nagyon törékenyek, alakjuk azonban igen csinos, mint most is jól lehet kivenni. Az említett kard gombja tiszta ezüst, vékony arany lemezzel födött, melyen sugarakként elágazó pontok láthatók; fődiszeül pedig szolgált egy szép tojásdad alakú onyx, mely egész épségben fenmaradt. A kardmarkolattól a sír keskenyebb vége felé egy piros cserépedény darabjait találtuk, melyek a föld súlya által féltenyérnyi részekre szét voltak nyomva.
Tisztán kivévén a sír fekvését, déli irányban folytattuk kutatásinkat, és csakhamar egy 11" hosszú lándzsahegyet leltünk a kard mellett; ennek is művészinek kellett lennie, mert alsó végén ezüst gyűrűvel volt beszegve; a tokban fenmaradt fájában azonnal a vörös fenyőre ismertünk reá. A sírgödör négy szegletének megfelelőleg 4 darab vaskapcsot is találtunk, melyeken még a tölgyfa rostjai láthatók valának, a nélkül azonban, hogy rendeltetésük felül valamit sejthettünk volna.1 Ezeken kivül még egy ezüst lemezből készült kupak alakú készületet, mely valószínűleg a paizs púpját képezte, egy emberkoponya egyik halántékicsontját, és a jobbik fél állkapczáját egész, de elkoptatott fogakkal ástunk ki: az ugyanott talált kar és mellcsontok közép, sőt kis testalkotásu emberre mutatnak.
Mindezeket teljes épségben és in situ, azaz eredeti helyükön leltük. Azonban szórványosan a korhadékkal számos apróbb darab is fordult elő, melyeket összeillesztenünk nem sikerült, melyek azonban eredetileg a bullával, vagy a többi talált tárgygyal közvetlenül összefüggtek. Igy például egy pár2 igen csinos kis ezüst sarkantyút, a szegekkel együtt, melyekkel a lábbelire fel voltak verve; egy kis ezüst kerek csatot peczkével együtt, és több ezüstlapot, melyek középükön derékszög alatt emelkednek, füleiken pedig négy-négy lyukkal ellátvák. Van még sok más darab is, melynek sem alakját, sem rendeltetését nem tudtuk meghatározni.
Mindezen tárgyakat átadtuk dr. Józsa András barátunknak, ki azokat még boncz- és vegytanilag megbirálandja, és azután a muzeum számára felküldendi. Az ásatás színhelyét ugy a mint volt, érintetlenül hagyni határoztuk, azon esetre, ha netalán Kegyedhez, vagy más tudós szakférfihoz szerencsénk lehetne, hogy a situst szakértőleg megítélhesse...
Ha ideje engedi, és a tárgyat érdemesnek tartja, itteni barátimmal együtt szivesen fogok további kutatásoknak eszközlője lenni.3
B. Vécsey József.
1 Hasonlatosságból itélve, ezen kapcsok a pallókat, melyekből a sír fabéllete állott, kötötték össze, s igy ezen későbbkori temetőhely a vaskuti (Bácsmegye) sírokhoz közel áll, és a palló- vagy czölöp-sírokhoz tartoznék.
2 Tudtommal fontos körülmény, mert a rómaiak rendesen csak egygyel éltek.
3 Fogadja a báró legőszintébb köszönetemet, szívből örvendek, hogy biztatásim ily szép sikere vezették. Bár sajnálom, hogy az ásatásban tettleg részt nem vehettem, mert bizonyosan sikerült volna a korhadék közt a lándzsa hosszát, a paizs alakját – mit fölötte fontosnak tartok – meghatározni, mégis nagy haladásnak tartom, hogy az átkos dúlások helyett, melyeket a tudományos ember csak megsirathat – támadtak a vidéken is férfiak, kik annyi értelemmel és ügyszeretettel pártolják a régészetet. A többi halom megbontásánál szivesen szolgálok munkatársul, remélvén, hogy sikerülend, s hogy az egész csoport monographiája magának a lelhelynek hírnevét a müvelt világ előtt örökitendi. R.