Szóhalmaz az egri dalverseny alkalmából. I. Nyirvidék XXVIII. évf. 34. sz. 1907. augusztus 25. 3. lap. Kny. augusztus 23. ‒ Könyvtár különnyomat 1754. (Jósa 470)

Irat címe
Szóhalmaz az egri dalverseny alkalmából. I. Nyirvidék XXVIII. évf. 34. sz. 1907. augusztus 25. 3. lap. Kny. augusztus 23. ‒ Könyvtár különnyomat 1754. (Jósa 470)
Megjelenés helye
Nyirvidék XXVIII. évf. 34. sz. 1907. augusztus 25. 3. lap.
Dátum
1907. augusztus 23.
Leltári szám
470
Írás

Szóhalmaz az egri dalverseny alkalmából. I. Nyirvidék XXVIII. évf. 34. sz. 1907. augusztus 25. 3. lap. Kny. augusztus 23. ‒ (Jósa András Múzeum könyvtára különnyomat 1754.)

Szóhalmaz az egri dalverseny alkalmából.

 

Gróf Vay Adám, a ki a főispáni széket azért rugta ki maga alól, mert a Tisza Kálmán által kitalált közigazgatási bizottságot veszélyesnek tartotta a vármegyék önkormányzatára, hatalmas eszével és szónoki képességével az 1896 iki millenáris díszközgyűlés alkalmával a vármegyeházának bejárata előtt (mert hát a lelkes tömeg bármilyen nagy teremben sem férhetett volna el) lángoló hazafiságtól duzzadó beszédet tartott, a mely a kőzönyösebb rétegnek szemeiből is könnyeket csalt ki.

Kis termetű ember volt; de hangja azonban mely puha, de a mellett erős is volt, a mi azonban a zamatosságnak nem fő kelléke, mert nálunk például vén kortársaim közül sokan emlékezhetnek idősebb Vay Istvánra, a hetven év közelében sétáló ölök ifju Vay István, évek óta nyugalmazott főszolgabíró barátunknak édes atyjára és Szentmáriay Gyurkára, a ki Miksa mexikói császárnak kalandos szereplése alatt tizenegy vitézségi rendjelet szerzett kabátjára.

Ennek a két jó barátomnak komiszabb volt a hangja, mint a legrepedtebb cserép fazéknak, de olyan utánozhatatlan magyar érzést tudtak rücskös torkukból kiönteni, hogy bármikor és bármely élénk társaságban mindenki elnémult és mindenki szeretett volna tetőtől talpig fül lenni.

A leghíresebb magyar népdal-énekes, Füredi, a nemzeti színháznak a negyven-ötvenes években kimagasló alakja, finom hangjával eltörpült ezen két recsegő hangu előtt.

Fráter Lorándot, Barlha Miklós méltán feldicsérte, mint hegedűn és énekben a magyar zenének legkitűnőbb kifejezőjét.

Évek előtt mint vendégem többször gyönyörködtetett házamnál.

Gordonkán én is tudok néha olyan tiszta hangokat fogni mint ő, de a vonót fogó jobb kezem minden magyaros zenekritikára képesitő érzékemnek és erőfeszitésemnek dacára fucscsot mond.

Nekem és soknak nem lehet; hát nem lehet.

Gróf Vay Adám a hurt is, a vonót is művésziesen tudta kezelni szónoklataiban.

Mikor a millenium alkalmából remek rövid beszédét elmondotta, a gratulalók után kullogva. én is üdvözöltem.

Öcsém! Ne gratulálj! Hosszabban beszéltem mint akartam volna. Szemrehányást is teszek magimnak, mert atyámnak, Vay Ábrahámnak Kazinczy Ferencz által írott levele jut eszembe, a ki azt irta apámnak: ‒ bocsáss meg, hogy leveledre hosszadalmasan válaszolok, mert nincs időm rövidebre fogalmazni azt.

Van itt a magasabb rangu vidéken egy szellemtől sziporkázó olyan vicclap, a mely a londoni „Punch” és a müncheni „Fliegende Blatter”-nél sokkal magasabb színvonalon álló ‒ viccelni akaró ‒ lap.

Nem tudom karikatúrának hívják-e, vagy Bolhának. Torzít és csíp.

Ha jó izlés után karikázna, biztosan megtalálna olyan munkatársakat is, akik a szellemeskedés mellett a tisztesség korlálait is felösmerik.

Talán jobb lenne ha ott „schepperne” a hol szemét nincs; mert hát a licentia poétikának is csak lehetnének határai.

A legtekintélyesebb világlapot meg nem cáfolhatván ezen sorokkal is beigazolom bőbeszédüségemet; sőt még olyan dolgokba is belekotyogok a mi nem szakmámba, hanem a zenekritikába vág.

Csapjunk fel hát ilyennek.

A napokban végig élveztem Egerben az országos dalárversenyt; de szamár magyar fülemet nem szabta kisebbre, mert nem láttam, hanem halottam, hogy a minden természetességből kivetkező secessió már a zenevilágba is befurakodott.

Tökéletes dalárda nem volt, nincs és nem is lehet, csak azon esetben, ha a quartett minden csoportjának hangszinezete egyeznék.

Az „A” hang zongorán, klarinétén, orgonán, hegedűn, furulyán, sőt még talán a dorombon, vagy dobon is meg van; a hanghullámoknak rezgésszáma ugyan egy, de a mellék rezgések más jelleget adnak különböző hangszereken ugyanazon hang más behatással van hangérzékünkre.

Ezen nézetnek alapján a világ összes operaházainak tagjai sem lennének képesek egy kifogástalan dalárdát összeszerkeszteni.

Ne beszéljünk tehát lehetetlenségekről.

Az egri dalárversenyt sem lehet ezen mérték alá állitani.

Bámuljuk a hegedű művészt, bámuljuk a hurokon ugráló jongleur ujjakat, a remek vonókezelést, de nem találunk a Paganini-féle hangtáncoltatók között olyant, aki magyar szivünkre Benczi Gyulánál is nagyobb hatással lenne.

Mindenki lelkesedve volt, de ezen nyavalya nem mindenkire ragadt.

Secessió uralta az egri dalárversenyt. A secessió pedig nem egyébb, mint a természettől való elrugaszkodás.

A nyiregyházi dalárda is érdemelt volna kitüntetést, de a secessió nem engedte.

A jövő számban mondom el igénytelen nézetemet.

Nyíregyháza, 1907. aug. 23.

Dr. Jósa András.